Albowiem – szlachetny człowiek
nie mógłby wyżyć dnia jednego w Ojczyźnie,
której szczęście nie byłoby tylko procentem
od szczęścia Ludzkości.

Norwid, Co to jest Ojczyzna

10 listopada 2017 roku, w przeddzień obchodów 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia. Pani Dyrektor Izabela Łabuś, grono pedagogiczne i uczniowie z wielkim wzruszeniem obejrzeli przygotowany na tę okoliczność film, przypominający drogę Rzeczypospolitej do wolności. Jak podkreślała w przemówieniu Pani Dyrektor:

Minęło 20 lat od odzyskania wolności i znów ją utraciliśmy w okrutnej wojnie.

Znów poeta [Kazimierz Wierzyński] musiał powiedzieć:

Ktokolwiek jesteś bez ojczyzny
Wstąp tu, gdzie czekam po kryjomu:
W ugornej pustce jałowizny
Będziemy razem nie mieć domu.

Bo nie ma ziemi wybieranej,
Jest tylko ziemia przeznaczona,
Ze wszystkich bogactw – cztery ściany,
Z całego świata – tamta strona.

Poczucie wspólnoty, przynależności do narodu, pozwoliło Polakom w trudnych dziejowych momentach przetrwać. To, co dla nas jest historią, stanowiło sedno życia ludzi, którzy walczyli w czasie I i II wojny światowej,  reżimu komunistycznego oraz budowali nasz kraj. Jednak, wolność nie jest tylko dana, jest również zadana. Szczególnie teraz, w czasie całkowitej wolności (w różnych aspektach) musimy patrzeć z optymizmem w przyszłość. Teraz do nas, młodych należy dbałość o ojczyznę. Wierni tradycji, powinniśmy być dumni z możliwości, które otwiera przed nami świat.

W czasie uroczystości złożyli ślubowanie pierwszoklasiści. W imieniu klasy I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego i Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych między innymi wierność ideałom humanistycznym, dbałość o kulturę oraz godne reprezentowanie Szkoły przyrzekali Patrycja Śliwińska, Paulina Cisowska, Hubert Chmielowski, Joanna Piotrowska, Barbara Marczyk i Patryk Wąchała.

Dziękujemy Samorządowi, szczególnie przewodniczącej Zuzannie Peregrym i Gabrielowi Romuzdze oraz Paniom Dagmarze Góraj-Kałuckiej i Beacie Prusak, opiekunom SU za przygotowanie uroczystości oraz oprawę artystyczną. A nasi wspaniali filmowcy, nagrodzeni długimi oklaskami: Zuzanna Baran, Katarzyna Bieś, Kinga Gościńska, Katarzyna Marczyk, Kamil Białas, Mateusz Błażków i Tomasz Mitro pracowali pod opieką Pana Piotra Szkrobuta.

Kochani! Nie zapomnijcie o wywieszeniu flagi narodowej!!! Miłego świętowania!!!