Klasa z klasą w Warszawie

Klasa IA z Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego Powiatowego Zespołu Szkół w Muszynie otrzymała stypendium „Klasa z klasą”, które przyznane zostało w ramach współpracy stypendialnej szkoły ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Almanachu Muszyny. Zgodnie z regulaminem konkursu, stypendium w kwocie 3500 złotych wykorzystane zostało na wycieczkę edukacyjną do Warszawy. W ramach bogatego trzydniowego programu pobytu, w trakcie wizyty w nowoczesnej siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, uczestnicy wycieczki zapoznali się z podstawowymi założeniami funkcjonowania rynku kapitałowego w Polsce. Z uczennicami i uczniami w Sali Notowań GPW spotkali się pracownicy Działu Rozwoju Rynku, którzy przybliżyli zasady funkcjonowania giełdy. Przypomniano, że pierwsza giełda papierów wartościowych w Polsce otwarta została w Warszawie 12 maja 1817 roku, czyli 200 lat temu, a obecnie Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie jest największą giełdą regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Kolejnymi punktami pobytu w Warszawie były między innymi wizyty w Muzeum Narodowym, Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego, Pałac Kultury i Nauki, Zamek Królewski oraz Centrum Nauki Kopernik. Miłą atrakcją okazała się nocna wycieczka do Wilanowa. Młodzież muszyńską ugościło w swojej siedzibie renomowane warszawskie VI Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Reytana, którego dyrektorem przed laty był Witold Kaliński.

Regulamin konkursu opracowała i oceny współzawodnictwa dokonała rada pedagogiczna. Uwzględniane były wyniki nauczania, frekwencja, działalność w Szkolnym Klubie Wolontariatu, udział w olimpiadach przedmiotowych i konkursach oraz zawodach sportowych. Zdaniem Rady program przyczynił się do aktywizacji młodzieży, kształtował poczucie współodpowiedzialności, motywował do nauki, rozwijania zainteresowań oraz pracy na rzecz środowiska lokalnego. Wychowawcą nagrodzonej klasy jest Dagmara Góraj-Kałucka, a członkami samorządu klasowego są Hubert Chmielowski, Mikołaj Tontor i Agata Hojniak.

W lipcu ogłoszona zostanie lista stypendiów przyznanych w ramach XX edycji Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny na rok szkolny/akademicki 2018/2019, którym objęto już trzystu uczniów.