Z poezją piękniej – Beskidzkie obrazki Emilii Waśniowskiej

25 listopada 2017 roku w Muzeum Regionalnym Państwa Muszyńskiego działającym przy MGOK w Muszynie miło miejsce poetyckie spotkanie w ramach cyklicznej imprezy Z poezją piękniej. Uczennice Powiatowego Zespołu Szkół Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Muszynie przedstawiły licznie zgromadzonej publiczności twórczość Emilii Waśniowskiej.

Beskidzkie obrazki. Wiersze dla niektórych dzieci to tomik poezji poświęcony Muszynie i okolicznym miejscowościom. Emilia Waśniowska (20.09.1954 – 26.11.2005) zaczarowała na kartach poezji urok naszej  małej ojczyzny. Cytując opracowanie prof. Krystyny Heske-Kwaśniewicz: Jej wiersze dotykają wszystkich obszarów ludzkiej egzystencji, są wzruszające i bardzo refleksyjne. Odbierze je zarówno dziecko, jak i dorosły. (…) W wierszach Waśniowskiej najważniejszą lekcją zdaje się być czułość.

Recytacji wierszy towarzyszyła prezentacja multimedialna ukazująca  ilustracje do tomiku autorstwa Pani Elżbiet Krygowskiej-Butlewskiej, prowadzącej Wydawnictwo Mila, a prywatnie przyjaciółki Autorki, od której otrzymaliśmy zgodę na wykorzystanie ilustracji oraz serdeczne pozdrowienia z Poznania. Pani Elżbieta napisała do nas: Bardzo się ucieszyłam, że Muszyna pamięta i wspomina Emilię Waśniowską. W Poznaniu jest duże grono przyjaciół Emilii, którzy robią wszystko, aby pamięć o Emilii żyła. Jest szkoła „Łejery” jej imienia, biblioteka w szkole 34, od niedawna ulica Emilii Waśniowskiej. Organizujemy „EMILIADY” i konkursy jej poezji.

Wieczór poezji przygotowały Weronika Długosz, Katarzyna Marczyk, Kinga Rucka, Dominika Wilk, Żaneta Białas, Angelika Franczyk, Ewelina Nieć i Patrycja Śliwińska w ramach Klubu Literackiego, który działa w Liceum od 15 lat i rozwija zainteresowania humanistyczne młodzieży. Scenariusz przygotowała p. Anna Bursztyńska-Rucka, opiekun Klubu, a oprawę muzyczną p. Marek Dymek, instruktor OPP.