Uroczystość zakończenia roku szkolnego klasy maturalnej Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Muszynie

29 kwietnia 2022 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Muszynie odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego klasy IIIG.

Oficjalna część przebiegała zgodnie z tradycjami naszej szkoły. Pani Dyrektor Izabela Łabuś skierowała do abiturientów pełne przemyśleń słowa:

Moi Drodzy,

wśród niewielu trwałych zjawisk tego świata istnieje i to, dla którego spotykamy się dzisiaj.

To   p o ż e g n a n i e.  Istnieją ustalone, wielokroć powtarzane sposoby pożegnania, na które składają się najczęściej powaga, smutek, czasem łzy. W szkole rzuca się kilka rad na drogę. Ktoś prognozuje przyszłość, o której wiadomo tylko, że nadejdzie.

Szkolne pożegnania to takie drzwi, jak te w westernie z saloonu na główną ulicę. Wiadomo, że Tam Się Dopiero Zacznie. I kto wie, może naprawdę…

Każdy rok jest szczególny. Ten rok (2022) i ta wiosna podobnie. Nagle powiększyła się liczba znajomych i przyjaciół. A stali się nimi, dość nieoczekiwanie, jeśli brać pod uwagę nieodległą historię, zaatakowani przez wspólnego odtąd wroga, Ukraińcy. Nieoczekiwanie też Polacy zdali egzamin – zdają go co dzień – z przyzwoitości. Jakby słowo „człowiek” nabrało nowych barw.

Barw nowych i… rozmaitych. Bo źle byłoby nie dostrzec, że strasznymi ludźmi jawią się dzisiaj Rosjanie, dzielnymi – Ukraińcy, gościnnymi – my. Pamiętajmy jednak, proszę Was, którym chcę dziś udzielić rady, że te przymiotniki, te epitety, nie są dane każdemu z narodów raz na zawsze.

Wiedzmy zarazem, bo tego nas uczy każdy dzień, że tkwiące w człowieku okrucieństwo może być rozdmuchane do ogromnych rozmiarów, ale może też – i powinno – zostać powściągnięte przez kulturę, edukację, a ściśle mówiąc – przez czujne podtrzymywanie dobra.

Bądźmy uważni na dobro, by nie uwiędło szybciej niż wzeszło. Żądajmy też, by okazywało się rozumne i jawiło na wielu płaszczyznach. By pojawiło się w mediach publicznych, działało w skłóconych często samorządach, inspirowało władzę. By nie opuszczało naszych rodzin.

Świat otwiera się przed Wami.

Spróbujmy sprostać światu.

Po przemówieniu z przyjemnością wysłuchaliśmy i obejrzeliśmy program artystyczny przygotowany przez przyszłych maturzystów. Nie zabrakło również słów pożegnania i życzeń na nową drogę życia oraz upominku od klasy IIIP.

A gdy nadszedł oczekiwany czas odebrania świadectw ukończenia szkoły, brawom i gratulacjom nie było końca.

Z przyjemnością informujemy, że z wyróżnieniem Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Muszynie w roku 2022 ukończyli:

Ewelina Zielińska
Tomasz Smyda
Daria Prusak
Aleksandra Drozd
Karolina Galka
Wiktoria Gruca
Wiktoria Sopata
Weronika Piksa
Karol Peregrym

Wszystkim maturzystom serdecznie gratulujemy!!! Życzymy jak najwyższych wyników na egzaminach oraz powodzenia w czasie rekrutacji na wymarzone studia!!!

PS Niektórzy nie muszą się martwić o wyniki egzaminów, gdyż są już posiadaczami indeksów na Politechnikę Krakowską – to laureaci olimpiady O Złoty Indeks PK: Tomasz Smyda, Ewelina Zielińska, Daria Prusak, Weronika Piksa i Karol Peregrym !!!