Zakończenie roku szkolnego 2021/2022

Uroczystości zakończenia roku szkolnego 2021/2022 w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Muszynie rozpoczęły się od mszy w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca. Następnie w szkole miała miejsce nietypowa akademia.

Przygotowali ją uczniowie klasy IIIP LO oraz uczniowie oddziału przygotowawczego – przyjaciele z Ukrainy.

Pani Dyrektor Izabela Łabuś mówiła:

Moi Drodzy,

Kończymy ten rok szkolny bogatsi niż kiedy indziej. Niedawno pożegnali nas maturzyści, dziś wychodzą , by powrócić we wrześniu, nasi licealiści. Obok nich garstka gości z Ukrainy. Jak objąć wszystkich Was jednym słowem, jednym gestem przytulić, byście za chwilę pobiegli już sami?

Świat tej wiosny pokazał swoje okrutne oblicze. Skoro tak, to tym bardziej chciałoby się zadzierzgnąć więzy, pokazać lepszą twarz. Powiedział Cyprian Norwid:

Codzień woda w okręt ciecze,
Nogą z łóżka ani stąp!
Co wieczora, o człowiecze,
W górę rękaw — i do pomp!

Druga, nieco tylko odmieniona przez nas strofa, mówi:

Pożegnamy, co kochamy;
Upominek złączy nas:
Ręką jedną przestrzeń damy,
Drugą ręką damy czas.

Oferujmy dziś Ukrainie to, co Polska ma najlepszego: swoją poezję. Tę, której żaden despota nie zagłuszy, żaden oszust, gdy raz wypowiedziana, nie ukradnie.

Szybciej niż zazwyczaj uczymy się nowej geografii człowieczeństwa. Jej bieguny dziś drżą. Tęcza jeszcze nie zabłysła. Przestrzeń i czas ktoś chce wykrzywić i taką nam pozostawić.

Musimy sprostać tej grozie. Sprostamy jej.

Wołodymyr Zełenski zwrócił się 1 czerwca do młodzieży z apelem, by przede wszystkim się uczyła. Tak, wiedza, rozumność, mogą pomóc. Tak, serce nie może zamilknąć. Dłoń się wyciąga do uścisku.

Bądźcie zdrowi, zważajcie na drogi, wracajcie.

W czasie przemówienia padło wiele wzruszających słów. Podziękowania w imieniu rodziców na ręce Pani Dyrektor przekazała przewodnicząca Rady Rodziców Pani Kinga Kulig oraz Pani Anna Woznak – w imieniu młodzieży z Ukrainy.

Po programie artystycznym Pani Dyrektor wraz z wychowawcami Panią Danutą Tomczyk-Kajfasz i Panią Anną Bursztyńską-Rucką wręczyła:

  • świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody książkowe uczennicom klasy IIIP: Gabrieli Buliszak za najwyższe wyniki w nauce i wzorowe zachowanie oraz Julii Radzik,
  • świadectwa ukończenia oraz zaświadczenia i książki z pamiątkowymi wpisami uczniom z Ukrainy,
  • podziękowania wyróżniającym się Wolontariuszom: Gabrieli Buliszak, Karolinie Gruca, Zuzannie Kulig i Patrycji Łomnickiej.

W imieniu Rady Samorządu Uczniowskiego dziękujemy Pani Dyrektor Izabeli Łabuś, Gronu Pedagogicznemu i Wam, Koleżanki i Koledzy za kolejny wspólny rok!!!

Udanych wakacji i do zobaczenia we wrześniu!!!

Obóz dla powiatowej grupy młodzieżowych liderów promocji zdrowia

W dniach 2-6 czerwca 2022 w Piwnicznej – Zdroju odbył się obóz dla powiatowej grupy młodzieżowych liderów promocji zdrowia zorganizowany i sfinansowany przez Nowosądeckie Stowarzyszenie Pedagogów „Stop”. W programie znalazły się warsztaty kształcące umiejętności społeczne i promujące zdrowy styl życia oraz zajęcia rekreacyjno-sportowe integrujące młodzież ze szkół podstawowych w Bereście, Krynicy-Zdroju, Muszynie, Wielogłowach , Złockiem oraz z Liceum Ogólnokształcącego w Muszynie. Uczestnikami tegoż wyjazdu byli także ukraińscy uczniowie naszego liceum. Młodzież miała możliwość zaprezentowania swoich talentów wokalnych, plastycznych i sprawnościowych. Dużą popularnością cieszyły się codzienne dyskoteki, wspólne śpiewy przy grillu oraz rozgrywki sportowe. Atutem wyjazdu była różnorodność form zajęć, m.in.: pobyt rekreacyjny w parku linowym ABlandia w Rytrze, piesze wędrówki po urokliwych szlakach Beskidu Sądeckiego a ponadto słoneczna pogoda oraz radosny, młodzieńczy nastrój.

Uroczystość zakończenia roku szkolnego klasy maturalnej Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Muszynie

29 kwietnia 2022 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Muszynie odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego klasy IIIG.

Oficjalna część przebiegała zgodnie z tradycjami naszej szkoły. Pani Dyrektor Izabela Łabuś skierowała do abiturientów pełne przemyśleń słowa:

Moi Drodzy,

wśród niewielu trwałych zjawisk tego świata istnieje i to, dla którego spotykamy się dzisiaj.

To   p o ż e g n a n i e.  Istnieją ustalone, wielokroć powtarzane sposoby pożegnania, na które składają się najczęściej powaga, smutek, czasem łzy. W szkole rzuca się kilka rad na drogę. Ktoś prognozuje przyszłość, o której wiadomo tylko, że nadejdzie.

Szkolne pożegnania to takie drzwi, jak te w westernie z saloonu na główną ulicę. Wiadomo, że Tam Się Dopiero Zacznie. I kto wie, może naprawdę…

Każdy rok jest szczególny. Ten rok (2022) i ta wiosna podobnie. Nagle powiększyła się liczba znajomych i przyjaciół. A stali się nimi, dość nieoczekiwanie, jeśli brać pod uwagę nieodległą historię, zaatakowani przez wspólnego odtąd wroga, Ukraińcy. Nieoczekiwanie też Polacy zdali egzamin – zdają go co dzień – z przyzwoitości. Jakby słowo „człowiek” nabrało nowych barw.

Barw nowych i… rozmaitych. Bo źle byłoby nie dostrzec, że strasznymi ludźmi jawią się dzisiaj Rosjanie, dzielnymi – Ukraińcy, gościnnymi – my. Pamiętajmy jednak, proszę Was, którym chcę dziś udzielić rady, że te przymiotniki, te epitety, nie są dane każdemu z narodów raz na zawsze.

Wiedzmy zarazem, bo tego nas uczy każdy dzień, że tkwiące w człowieku okrucieństwo może być rozdmuchane do ogromnych rozmiarów, ale może też – i powinno – zostać powściągnięte przez kulturę, edukację, a ściśle mówiąc – przez czujne podtrzymywanie dobra.

Bądźmy uważni na dobro, by nie uwiędło szybciej niż wzeszło. Żądajmy też, by okazywało się rozumne i jawiło na wielu płaszczyznach. By pojawiło się w mediach publicznych, działało w skłóconych często samorządach, inspirowało władzę. By nie opuszczało naszych rodzin.

Świat otwiera się przed Wami.

Spróbujmy sprostać światu.

Po przemówieniu z przyjemnością wysłuchaliśmy i obejrzeliśmy program artystyczny przygotowany przez przyszłych maturzystów. Nie zabrakło również słów pożegnania i życzeń na nową drogę życia oraz upominku od klasy IIIP.

A gdy nadszedł oczekiwany czas odebrania świadectw ukończenia szkoły, brawom i gratulacjom nie było końca.

Z przyjemnością informujemy, że z wyróżnieniem Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Muszynie w roku 2022 ukończyli:

Ewelina Zielińska
Tomasz Smyda
Daria Prusak
Aleksandra Drozd
Karolina Galka
Wiktoria Gruca
Wiktoria Sopata
Weronika Piksa
Karol Peregrym

Wszystkim maturzystom serdecznie gratulujemy!!! Życzymy jak najwyższych wyników na egzaminach oraz powodzenia w czasie rekrutacji na wymarzone studia!!!

PS Niektórzy nie muszą się martwić o wyniki egzaminów, gdyż są już posiadaczami indeksów na Politechnikę Krakowską – to laureaci olimpiady O Złoty Indeks PK: Tomasz Smyda, Ewelina Zielińska, Daria Prusak, Weronika Piksa i Karol Peregrym !!!

Tomasz Strzelecki z IIIP laureatem konkursu historycznego

Dnia 6 kwietnia na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie odbył się etap wojewódzki konkursu historycznego ,,Polska-Węgry-Historia Przyjaźni”. Organizatorami konkursu są Fundacja Instytut Studiów Wschodnich oraz Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka. Honorowy patronat  nad konkursem objęło Ministerstwo Edukacji i Nauki. Zakres tematyczny konkursu obejmował stosunki polsko-węgierskie w okresie od XIV wieku do drugiej połowy XV wieku (lata 1320-1444), od ślubu córki Władysława Łokietka, Elżbiety z królem Węgier Karolem Robertem do bitwy pod Warną.

Głównym celem konkursu jest rozwijanie i pielęgnowanie wspólnego dziedzictwa historii stosunków polsko-węgierskich.

Wyniki konkursu: https://kurier.plus/node/3394

Serdecznie gratulujemy Tomaszowi i opiekunowi p. Piotrowi Szkrobutowi

Spacer integracyjny na Wierchomlę

W piątek 22 kwietnia uczniowie oddziału przygotowawczego wraz z nowymi przyjaciółmi z klas LO oraz opiekunami poszli na spacer na Wierchomlę. Pogoda dopisała, tak jak i humory wszystkich. Mile spędzony czas przy ognisku i zabawach przybliżył nas do siebie. Czekamy z niecierpliwością na kolejne spotkanie!

Góra Grosza 2022

Samorząd Uczniowski oraz klasa IIIP LO przeprowadzili w szkole zbiórkę pieniędzy w ramach corocznej akcji Góra Grosza. Przekazaliśmy na rachunek Towarzystwa Nasz Dom 111 zł 53 gr, co w przeliczeniu na kilogramy dało nam 5, 6 kg.

Politechnika Krakowska zdobyta

Uczniowie klasy matematyczno-informatycznej  Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w  Muszynie zostali laureatami olimpiady „ O Złoty Indeks Politechniki Krakowskiej” w edycji 2021/2022. Odebrali dyplomy zdobyte indywidualnie oraz zostali uhonorowani w klasyfikacji szkół za zajęcie II miejsca.

O wynikach konkursu czytaj na:

https://indeks.pk.edu.pl/?page_id=69

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy Laureatom:

I stopnia Tomaszowi Smydzie, Ewelinie Zielińskiej
II stopnia Weronice Piksa, Darii Prusak
III stopnia Karolowi Peregrym

Oraz matematykowi Panu Zenonowi Smydzie.

Indeksy przyznane

Marzec to w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Muszynie czas podsumowań olimpiad i konkursów. Za uczniami klasy IIIG turnieje językowe, matematyczne oraz wyjazdy naukowe w ramach MChE.

Miło nam poinformować, że za naszymi matematykami zmagania w ramach:

Olimpiady O Diamentowy Indeks AGH, w których szkołę reprezentowali w etapie I i II Daria Prusak, Karol Peregrym, Tomasz Smyda i Ewelina Zielińska (oczekują na wyniki).

Konkursu „O Złoty Indeks PK” (Politechnika Krakowska), w ramach którego Laureatami zostali:

I stopnia Tomasz Smyda, Ewelina Zielińska
II stopnia Weronika Piksa, Daria Prusak
III stopnia Karol Peregrym

Uczniowie zmierzyli się również ze swoimi rówieśnikami w ramach Międzynarodowych Zawodów Matematycznych Nabój 2022. To konkurs organizowany m. in. Uniwersytet Jagielloński, LO im. Jana Sobieskiego w Krakowie, Politechnikę Krakowską, Uniwersytet Ekonomiczny i Uniwersytet w Bratysławie, Edynburgu i Cambridge. Drużyna w składzie Karol Peregrym, Weronika Piksa, Daria Prusak, Tomasz Smyda i Ewelina Zielińska uplasowała się na 402 miejscu pośród 622 szkół z Polski i zagranicy. Uczniowie zostali przygotowani przez p. Zenona Smydę.

Uczniowie brali również udział w Międzyszkolnym Konkursie Lingwistycznym „DUET”, w którym Ewelina Zielińska awansowała do etapu II. Do konkursu przystąpiło   uczniów, których przygotowały p. Dagmara Góraj-Kałucka i  Aneta Peregrym.

Akcja pomocy mieszkańcom Ukrainy

W załączeniu  pismo Starosty Nowosądeckiego Pana Marka Kwiatkowskiego w sprawie akcji pomocy prowadzonej pod patronatem Starosty i Powiatu Nowosądeckiego.

Wszystkie dary można przekazywać zarówno do Biura Promocji i Wspierania Organizacji Pozarządowych Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu, ul. Jagiellońska 33 – pokój 304 i 331,
jak i bezpośrednio do magazynu uruchomionego przez dyrektora Zespołu Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach.

Pismo Starosty Nowosądeckiego