Stypendia Starosty Nowosądeckiego dla uzdolnionej młodzieży szkół powiatowych rozdane

18 listopada 2019 roku w sali widowiskowej Biblioteki PWSZ w Nowym Sączu starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, wicestarosta Antoni Koszyk, członek Zarządu Zofia Nika oraz radni powiatowi wręczali stypendia uczniom, którzy uzyskali najwyższe wyniki w nauce: średnia ocen co najmniej 5,0 i wzorowe zachowanie.

Stypendia odebrały nasze koleżanki z kl. IIIA: Żaneta Białas, Ewelina Nieć, Magdalena Kumorek, Alicja Smyda, Patrycja Śliwińska, z kl. IIA Emilia Janusz i Karolina Hans, z kl. IIIT Joanna Piotrowska, z kl. IVT Karolina Franczyk.

Serdecznie gratulujemy!!!

Artykuł i zdjęcia ze strony:

https://nowosadecki.pl/pl/195tysiecy-zlotych-dla-uczniow-szkol-powiatowych

9 listopada 2019 roku klasa IP wraz z wychowawczynią p. Anną Bursztyńską-Rucką uczestniczyła w warsztatach w Muzeum Regionalnym w Muszynie. Sobotnie popołudnie spędziliśmy bardzo miło wraz z uczestnikami Akademii Seniora i kuracjuszami, wykonując kotyliony z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Mistrzostwa Powiatu Nowosądeckiego w unihokeju dziewcząt i chłopców szkół średnich rocznik 2000 i młodsi – zwyciężyli po raz czwarty

8 listopada 2019 r. w hali widowiskowo – sportowej w Piwnicznej – Zdroju odbyły się Mistrzostwa Powiatu Nowosądeckiego w  unihokeju dziewcząt i chłopców szkół średnich rocznik 2000 i młodsi.

Na zawody zgłosiło się 9 drużyn męskich. Eliminacje odbywały  się w grupach, a następnie miał miejsce finał, w którym znalazła się drużyna Powiatowego Zespołu Szkół i po raz czwarty zdobyła 1 miejsce.
Szkołę reprezentowali: Jakub Stróżyk 2A, Michał Nowak 2A, Hubert Piksa IIIT, Krzysztof Michalik IVT, Jakub Zarzycki IIIT, Jakub Radzik IIIT, Szymon Zając IIIT, Dawid Kantor 2A.
Najlepszym zawodnikiem turnieju został Michał Nowak.
Wszystkim gratuluję  sukcesu i dziękuję za zaangażowanie – nauczyciel wychowania fizycznego Beata Prusak.

Narodowe Święto Niepodległości 2019

8 listopada 2019 roku w naszej szkole miała miejsce uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. 11 listopada 1918 roku, 101 lat temu, po 123 latach niewoli, Polska znowu pojawiła się na mapach Europy. Okres tego ponad wieku, naznaczony był walką Polaków o byt, pamięć i wolność. Mając świadomość tego, że zaborcy są o wiele silniejsi od nas, polscy pisarze, artyści, naukowcy i myśliciele nie pozwalali nam zapomnieć o Polsce, o polskim języku, polskiej historii, tradycjach i obyczajach. Mieliśmy pamiętać i, kiedy przyjdzie czas, wywalczyć wolność oraz odbudować zniewolony przez tyle lat kraj.

Jak każdego roku, akademia była wyjątkowa jeszcze z jednego powodu. W tym dniu ślubowanie złożyli uczniowie klas pierwszych. Z tej okazji, nieobecna z powodu niedyspozycji zdrowotnej Pani Dyrektor Izabela Łabuś przesłała list skierowany do młodzieży:

Witam wszystkich zebranych: gości, a wśród nich rodziców, witam nauczycieli, a przede wszystkim bohaterów dzisiejszej uroczystości: Was, pierwszoklasistów.

Mimo że nie mogę być dzisiaj z wami, pragnę powiedzieć do Was, młodych, kilka słów. Dziękuję, że wybraliście nasze Liceum. Mam nadzieję, że uznacie ten wybór i w przyszłości za dobry. Przyszliście tu zapewne ze swoimi wyobrażeniami o szkole i o tym, co ona powinna Wam dać. My, nauczyciele, mamy utrwalone poglądy na to, czym jest szkoła. Ale i Wy macie prawo do komunikowania nam, czego byście oczekiwali. Niech to będzie dialog doświadczenia z młodością. O to Was proszę.

Wychowywanie młodego pokolenia to delikatna materia. Oczywiście, chcielibyśmy za wiele lat być z Was dumni, gdziekolwiek Was los postawi: na świeczniku czy w cieniu. Wszyscy przecież będziecie naszymi wychowankami. Z drugiej strony liczymy na to, że wśród anegdot o szkole wspomnicie kiedyś nie tylko nasze potknięcia, ale też – a może przede wszystkim – nasz trud.

Postawcie na naukę, rozumianą i jako wiedza, i jako nabyte umiejętności. O to Was prosimy, to zresztą jest cel główny, czy – mówiąc górnolotnie – to jest misja liceum. Byście zdobyli jedno i drugie, a w efekcie byście mogli wybierać – najpierw studia, potem to, jak się przydać sobie i innym ludziom. A może w odwrotnej kolejności: innym ludziom i wtedy sobie.

Niektórzy nazwą to patriotyzmem, co jest słowem szczególnie właściwym w przededniu Święta Niepodległości. Pozwólcie, że ujmę to tak: patriotyzm to jest coś, o czym się milczy, co się nawet czasem skrywa, ale do czego można sięgnąć w chwili zwątpienia. Patriotyzm to znaczy: nie jesteś sama, nie jesteś sam.

Patriotyzm nie dzieli, ale łączy. Nie zna gorszych i lepszych.

Takiego patriotyzmu narodowego, ale i lokalnego, naszego, patriotyzm w Muszynie i dla Muszyny Wam życzę.

W imieniu klas pierwszych ślubowanie złożyli: Amelia Bębenek, Kacper Tokarczyk, Kornelia Hamernik i Konrad Smyda.

Po wspólnym odśpiewaniu hymnu narodowego i złożeniu ślubowania wysłuchaliśmy pięknego, wzruszającego koncertu. Przygotowali go pod opieką Pana Piotra Szkrobuta uczniowie klas licealnych. Akademię prowadził Jakub Prusak, a przed publicznością swoje talenty zaprezentowali: Angelika Franczyk, Patrycja Śliwińska, Ewelina Nieć, Katarzyna Lach, Paulina Cisowska, Magdalena Kumorek, Michał Rucki oraz zespół w składzie: Mateusz Szkrobut, Jan Cisowski, Tomasz Smyda, Piotr Hadała. Szczególną niespodzianką był występ naszego absolwenta Krzysztofa Hadały, który wykonał utwór Ballada o Janku Wisniewskim. Poczet sztandarowy wystawili Mikołaj Zarzycki, Emilia Janusz i Julia Stoińska, a dekoracje przygotowała klasa IP.

Wszystkim życzymy patriotycznego świętowania, przypominamy o wywieszeniu flagi narodowej, a tych, którzy dysponują czasem, zapraszamy w sobotę o godzinie 15.00 do Muzeum na warsztaty.

WYMIANA POLSKO-NIEMIECKO-SŁOWACKA 01.10.2019 – 08.10.2019

W dniach 1.10.2019 – 8.10.2019 uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Muszynie wzięli udział w wymianie młodzieży zorganizowanej przez Stowarzyszenie Klucz Muszyński, która była kontynuacją wymiany czerwcowej. Tym razem to uczniowie z Niemiec (Ernst-Barlach-Gymnasium w Unnie) gościli w rodzinach naszych uczniów.

W ramach wymiany uczniowie zwiedzili wiele pięknych i ciekawych miejsc. Uczestnicy wymiany  wraz ze swoimi partnerami  z Niemiec gościli przez dwa dni na Słowacji, gdzie zwiedzili m.in. szkołę partnerską w Bardejowie (Gimnazjum im. Leonarda Stöckela w Bardejovie), miasto Badrejów, Bardejovské Kúpele czy Zamek Spiski.
Grupa polsko-niemiecko-słowacka mogła również podziwiać uroki Muszyny, zwiedzić cerkiew w Powroźniku, a także wyjechać kolejką gondolową na Jaworzynę Krynicką i podziwiać malownicze widoki.

Ważnym punktem wymiany była wizyta w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Historia tego miejsca zagłady skłoniła wszystkich do zadumy i refleksji. Ku pamięci ofiar uczniowie zapalili również znicze.
Program wymiany zakończył się w Krakowie, gdzie młodzież biorąca udział w wymianie mogła zwiedzić m.in. dzielnicę Kazimierz, Zamek Królewski na Wawelu czy też Kościół Mariacki. Kraków oczarował wszystkich mnogością zabytków, bogatą historią i architekturą.

Poprzez przebywanie w polskich rodzinach, a także wspólne wycieczki, uczniowie  z Niemiec mogli zapoznać się z tradycją, kulturą i historią naszego kraju, a także doświadczyć życia codziennego w kraju sąsiada.

Nasi uczniowie natomiast, dzięki wymianie i kontaktowi z żywym językiem, mogli wzbogacić swoje umiejętności językowe, przełamać bariery kulturowo-językowe, a także nawiązać nowe znajomości i przyjaźnie, które utrzymują w sferze prywatnej.

Zatem, wymiana osiągnęła swój cel: zintegrowała uczniów, zmotywowała ich do nauki języków, a także wzbogaciła ich wiedzę historyczno-kulturową.

Wymiana młodzieży to nie tylko dobra zabawa, ale także nauka języka obcego, kultury, historii i tolerancji, która jednak dozowana jest w nieco inny sposób.

Koordynator projektu: mgr Barbara Sukiennik

Wszystkich Świętych 2019

30 października 2019 roku przedstawiciele samorządu szkolnego i uczniowie kl. IP i IVT wraz z opiekunami SU p. Anną Bursztyńską-Rucką i p. Anetą Peregrym zapalili znicze na grobach zmarłych nauczycieli i przy grobie poległych w czasie II wojny światowej żołnierzy spoczywających na muszyńskim cmentarzu.

Modlitwą objęliśmy zmarłych uczniów i nauczycieli: wieloletniego dyrektora szkoły śp. Waldemara Serwińskiego, śp. Jolantę Serwińską, śp. Witta Kmietowicza, śp. Marię Byrczak, śp. Annę Gumulak, śp. Lucynę Barszcz oraz zmarłych z rodzin pracowników i uczniów Powiatowego Zespołu Szkół w Muszynie.

Na chwile zadumy nad grobami bliskich wiersz Karola Wojtyły:

Karol Wojtyła, Wybrzeża pełne ciszy

Dalekie wybrzeża ciszy zaczynają się tuż za progiem.
Nie pofruniesz tamtędy, jak ptak.
Musisz stanąć i patrzeć coraz głębiej i głębiej,
aż nie zdołasz już odchylić duszy od dna.

Tam już spojrzeń żadna zieleń nie nasyci,
nie powrócą oczy uwięzione.
Myślałeś, że cię życie ukryje przed tamtym Życiem
W głębiny przechylonym.

Z nurtu tego- to wiedz, że nie ma powrotu.
Objęty tajemniczym pięknem  wieczności.
Trwać i trwać. Nie przerywać odlotów
cieniom, tylko trwać
Coraz jaśniej i prościej.

Tymczasem wciąż ustępujesz przed Kimś, co stamtąd nadchodzi
zamykając za sobą cicho drzwi izdebki maleńkiej-
a idąc krok łagodzi
– i tą ciszą trafia najgłębiej

40 Zawody Latawcowe Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Muszynie

26 października 2019 roku zostały rozegrane 40 Zawody Latawcowe Szkół i Placówek Wychowania Pozaszkolnego. Organizatorem imprezy był Powiatowy Zespół Szkół – Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Muszynie. Święto Latawca to tradycyjna impreza modelarska, która odbywa się nieprzerwanie od początku istnienia Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Muszynie. Jak łatwo więc obliczyć w tym roku OPP obchodzi jubileusz 40-lecia.

Tegoroczne zawody miały więc szczególny charakter. Przybyło na nie ponad 30 modelarzy, rodzice, zaproszeni goście i kibice. Zawody oficjalnie otworzył Wiceburmistrz Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna Pan Włodzimierz Tokarczyk, życząc udanej zabawy i wysokich lotów.

Modelarze rywalizowali w kategorii latawców płaskich i skrzynkowych. Komisja sędziowska najpierw oceniała latawce pod kątem stopnia trudności i estetyki wykonania oraz dokonała oceny plastycznej. Latawce były pięknie zdobione wspaniałymi rysunkami i ogonami. Ocena więc była niełatwa.

O ostatecznej lokacie decydowały więc loty latawców. Przy pięknej pogodzie miło było podziwiać majestatycznie wznoszące się modele. Najbardziej widowiskową była konkurencja wysokościowa, w której oceniano najwyższe loty.

Na zakończenie zawodów odbyły się pokazy modelarskie.

Dla wszystkich po wspaniałej, ambitnej rywalizacji został przygotowany ciepły posiłek i herbatka.

Najlepsi zawodnicy otrzymali dyplomy i nagrody. Dzięki naszym sponsorom: Spółdzielni Pracy „Muszynianka”, firmie „Domix” i „Magraf”, UMiGU Muszyna i Starostwu Powiatowemu w Nowym Sączu nie zabrakło również nagród pocieszenia dla pozostałych uczestników.

Oficjalne wyniki 40 Zawodów Latawcowych:

Wyniki-latawce 2019

Warsztaty plastyczne

15 października 2019 roku klasa IP uczestniczyła w warsztatach plastycznych. Poprowadzili je Pani Ewa Andrzejewska i Pan Krzysztof Bojarczuk. Przedstawili oni postać Maryana, czyli Pinchasa Bursteina, polskiego malarza i grafika żydowskiego pochodzenia, rodem z Nowego Sącza. Efektem warsztatów są prace uczniów zainspirowane jego twórczością.

Prace uczniów

 

Słowo miłość – za Ich troski, Słowo wdzięczność
– za Ich trud. Dar to skromny, dar uczniowski,
Wyśpiewany z serc jak z nut.

Dziękujemy za wszystkie starania, które wkładacie
w nasze wychowanie i edukację. Wierzymy, że
Wasz wysiłek uczyni z nas ludzi mądrych
i szlachetnych. Dziękujemy za codzienne,
niezwykle trudne i mozolne budowanie naszych wnętrz.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w imieniu
uczniów składamy Państwu  najserdeczniejsze
życzenia Rada Samorządu Uczniowskiego PZS w Muszynie

 

Powiatowa Licealiada w Sztafetowych Biegach Przełajowych

4 października 2019 roku w Muszynie odbyła się Powiatowa Licealiada w Sztafetowych Biegach Przełajowych Szkół Ponadpodstawowych. Dziewczęta startowały 10 x 1000 m, chłopcy 10 x 1200 m. W zawodach wzięło udział 8 drużyn damskich i 9 drużyn męskich.

Nasza żeńska drużyna zajęła 4 miejsce, a chłopcy 9.

Ekipy zostały  przygotowane przez p. Beatę Prusak i p. Angelikę Stoińską.

Wszystkim startującym gratulujemy!

XXII Jesień Literacka – Krynica Poezji

28 września 2019 roku w Sali Balowej Starego Domu Zdrojowego w Krynicy-Zdroju odbyła się gala XXII Jesieni Literackiej – Krynica Poezji, organizowana corocznie u stóp Góry Parkowej przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, oddział w Krakowie.

Dzień wcześniej, w piątkowy wieczór, w ramach lokalnego konkursu poetyckiego, pasjonaci poezji mieli możliwość zaprezentowania swej twórczości przed szacownym gronem pisarzy z Krakowa. W sali ZAIKS-u czytali swe wiersze napisane specjalnie na edycję 2019 roku pn. Z lotu ptaka  amatorzy sztuki słowa z Krynicy, Muszyny, Piwnicznej i Żegiestowa. Jest nam niezmiernie miło podzielić się wiadomością, że uczennica klasy Ig Małgorzata Siedlarz zadebiutowała wierszem pt. Stwórca. Spotkanie rozpoczął występ uczennicy kl. IIIA Patrycji Śliwińskiej i Pana Huberta Śliwińskiego.

Jak czytamy na stronie https://www.sadeczanin.info/kultura-edukacja-religia/piwniczanskie-poetki-laureatkami-konkursu-poetyckiego-krynica-poezji

Po raz XXII poetki i poeci z krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich zaprezentowali swoje wiersze podczas Wielkiej Gali Poetyckiej w Starym Domu Zdrojowym w Krynicy – Zdroju. Temat przewodni w tym roku to „Z lotu ptaka”. Wcześniej rozstrzygnięty został konkursu poetycki. Jego laureatkami zostały piwniczańskie poetki: Wanda Łomnicka-Dulak i Barbara Paluch.

Głosami publiczności III miejsce zajęła Katarzyna Marczyk, absolwentka naszego Liceum, stypendystka Almanachu Muszyny, a obecnie studentka II roku komparatystyki UJ. Na gali Kasia zaprezentowała wiersz pt. Oświecenie.

Wiersze naszych uczennic można przeczytać tutaj:

Katarzyna Marczyk – Oświecenie

Małgorzata Siedlarz – Stwórca

10 Tauron Festiwal Biegowy 2019

6 września 2019 roku uczniowie naszej szkoły wystartowali w 10 Tauron Festiwal Biegowy, biorąc udział w Biegu Małopolski oraz w konkurencjach Aktywnej Polski. Najlepszą biegaczką z Powiatowego Zespołu Szkół w Muszynie była Daria Prusak kl. 1g LO, a wśród chłopców najszybszy okazał się Jakub Stróżyk z kl. 2a LO.

Naszą szkołę reprezentowała grupa pod opieką p. Beaty Prusak: Barbara Marczyk, Joanna Piotrowska, Emilia Janusz, Gabriela Mikusz, Julia Stoińska, Zuzanna Sało, Michał Łukaszyk, Jakub Radzik, Lucjan Marczyk, Konrad Smyda.

7 września 2019 roku młodzież wraz z opiekunami p. Angeliką Stoińską i p. Joanną Sowa pracowała w ramach wolontariatu w Festiwalu Biegowym. Wręczaliśmy medale uczestnikom biegu ,,Życiowa Dziesiątka ” z Krynicy do Muszyny. Mieliśmy też okazję poznać znanych maratończyków, między innymi Panią Wandę Panfil i Pana Henryka Szosta,  który zajął 2 miejsce w tym biegu.

Wielkie gratulacje kierujemy do ucznia kl. 1g LO Tomasza Smydy, który wystartował w Życiowej Dziesiątce i zajął 41 miejsce.