Mistrzostwa Świata w Modelarstwie Kosmicznym

W mijającym tygodniu od 2-8 października w Buzau – Rumunia, rozgrywano Mistrzostwa Świata FAI Modeli Kosmicznych, z udziałem 188 zawodniczek i zawodników z 18 państw. Reprezentanci Polski, przedstawiciele Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Muszynie Bartłomiej Tokarczyk oraz Mateusz Tokarczyk, startowali w trzech klasach modeli. Junior Mateusz Tokarczyk w klasie rakiet ze spadochronem oraz klasie rakiet z taśmą. Senior Bartłomiej Tokarczyk w najbardziej prestiżowej klasie makiet rakiet. Po zaciętej walce w trudnych warunkach atmosferycznych, w kategorii rakiet z taśmą Mateusz Tokarczyk indywidualnie zajął  5 lokatę. Wraz z drużyną wywalczył tytuł Mistrza Świata. W kategorii rakiet makiet po ocenie technicznej Bartłomiej Tokarczyk zajmował 3 lokatę. Po starcie, bardzo pięknym i udanym locie indywidualnie zajął 5 lokatę.  Wraz z drużyną ( miejsce II, III, IV oraz V) wywalczył drużynowe Mistrzostwo Świata. Na tegorocznych Mistrzostwach Świata wręczono również przechodnie trofeum HERMANN OBERTH, ufundowane przez Fundację Kulturalną BARTOC z Rumunii – wykonane przez rumuńskiego rzeźbiarza Daniela PETRIA. To przechodnie trofeum wręczono zwycięzcom w konkurencji S7- makiet rakiet seniorów. Trofeum za dwa lata zostanie zawiezione przez polską drużynę na Mistrzostwa Świata do Stanów Zjednoczonych do Texasu. Warto również wspomnieć że cała kadra narodowa wywalczyła na mistrzostwach aż 29 medali. Zajmując drugie miejsce w klasyfikacji medalowej tuż za Rosją. To ogromny sukces modelarzy kosmicznych. W Muszynie ostatni tytuł Mistrza Świata został wywalczony w latach 80-tych przez Juliusza Jarończyka.

Dzień Edukacji Narodowej

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Pani Dyrektor, Gronu Nauczycielskiemu,
Nauczycielom Emerytowanym i Pracownikom Administracji i Obsługi
Powiatowego Zespołu Szkół

 składamy najpiękniejsze życzenia.

Dziękujemy za wszystkie starania, które wkładacie
w nasze wychowanie i edukację. Wierzymy, że
Wasz wysiłek uczyni z nas ludzi mądrych
i szlachetnych. Dziękujemy za codzienne,
niezwykle trudne i mozolne budowanie naszych wnętrz.

 Rada Samorządu Uczniowskiego PZS w Muszynie

23. Jesień Literacka w Krynicy-Zdroju

http://www.ckkrynica.pl/pl/xxiii-jesien-literacka-krynica-poezji.html

Serdecznie gratulujemy Kornelii Hamernik z kl. III G udziału w tak wspaniałej poetyckiej uroczystości, jaką co roku jest spotkanie z poetami z Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Dla naszej koleżanki był to publiczny debiut, ale wierzymy, że zaowocuje on kolejnymi utworami.

W tym roku Przegląd poetycki przebiegał pod nazwą Nasza mała Polska, a zwieńczenie –  Gala Poetycka – miało miejsce w Centrum Kultury. Uczestnicy mogli wziąć udział także w imprezach towarzyszących: kiermaszu, wystawie, koncertach.

Serdecznie dziękujemy Pani Alicji Hajduk za zaproszenie.

Wybory do RSU

29 września 2021 roku odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego.

Nad przebiegiem czuwała komisja w składzie: Wiktoria Widlak, Jan Witassek, Julia Radzik i Martyna Smoleń pod opieką p. Anny Bursztyńskiej-Ruckiej i p. Dagmary Góraj-Kałuckiej.

Za protokołem podajemy, że:

  • spośród uprawnionych do głosowania, głos ważny oddało 48 osób, głos nieważny 1 osoba, nieobecnych 6 osób
  • najwięcej głosów zdobyła Gabriela Buliszak: 25
  • pozostałe głosy: Zuzanna Kulig 18, Karolina Gruca 6

Dziękujemy ustępującej Radzie i serdecznie gratulujemy Gabrysi Buliszak!!!

Skład RSU w roku szkolnym 2021/2022:

Przewodnicząca: Gabriela Buliszak

Zastępca: Zuzanna Kulig

Członkowie Rady: Wiktoria Faron, Jan Witassek, Karolina Gruca, Mateusz Szkrobut

Małopolska Chmura Edukacyjna

W dniach 22-26 września 2021 siedmioro uczniów PZS w Muszynie miało okazję wziąć udział w warsztatach organizowanych przez Departament Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w ramach realizacji projektu Małopolska Chmura Edukacyjna. Zajęcia w ramach warsztatów prowadzone były przez pracowników uczelni w celu podniesienia kompetencji kluczowych uczniów. Mogli oni rozwijać umiejętności pracy zespołowej w kontekście środowiska pracy, poszerzać znajomość języka niemieckiego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, zagłębiać tajniki matematyki z elementami rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz przeprowadzać doświadczenia w ramach zajęć z chemii w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie. Nie tylko pogłębiali wiedzę, lecz również nawiązywali nowe znajomości z uczniami innych szkół z terenu województwa, zwiedzali oraz nabywali nowe doświadczenia.

Wyjazd MLPZ

Młodzieżowi Liderzy Promocji Zdrowia z klasy IIIP: Oliwia Budaj, Gabriela Buliszak, Karolina Gruca, Oliwia Gurbowicz, Jakub Jędrzejek, Weronika Klag, Zuzanna Kulig, Patrycja Łomnicka, Patrycja Majerska i Martyna Smoleń w dniach 15-20.09.21 przebywali na warsztatach w Sidzinie. Brali udział w różnych zajęciach warsztatowych, relaksacyjnych oraz zorganizowali Happening „Stop przemocy!”. Uczniowie świetnie się bawili, aktywnie spędzali czas, zawarli nowe przyjaźnie, wykazali się kreatywnością i talentem podczas pokazu mody, ogniska, karaoke i wielu dyskotek. 17.09.21 odbyła się również wycieczka do Energylandii, która dostarczyła masę dobrej energii, adrenaliny i pozytywnych uczuć.

Dziękujemy Pani pedagog Danucie Tomczyk-Kajfasz za zorganizowanie wyjazdu i fantastyczną opiekę w czasie pobytu w Sidzinie.

Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego

Rok szkolny 2021/2022 uważamy za rozpoczęty! Miło było zobaczyć Was wszystkich: uśmiechniętych, wypoczętych, radosnych. Przed nami to, co najważniejsze, nauka i wspólne spotkania.

Po mszy w kościele parafialnym w budynku szkoły miała miejsce okolicznościowa akademia. Pani dyrektor Izabela Łabuś życzyła nauczycielom i uczniom, aby kolejny rok szkolny zaowocował sukcesami wychowawczymi i pedagogicznymi. Wszak przed niektórymi najważniejszy egzamin, otwierający drogi do dorosłego, samodzielnego życia. Słowa Pani dyrektor niosły pozytywne przesłanie:

…pomiędzy tropikalną ulewą a niszczącą suszą jest gdzieś klimat umiarkowany, pomiędzy bezduszną regułą a bezpłodnym chaosem jest miejsce dla uczuć i rozumu. Dbajcie o te obydwa narzędzia, pomiędzy tymi, co spoglądają daleko wstecz, a tymi, co chcą budować, ale nie wiedzą, co z tej chęci powstanie, upływa nasze życie: teraźniejszość.
Ta teraźniejszość składa się z jednakiej miary tego, co za Wami, i tego, co przed Wami: tyle, co każdy przeżył, może chcieć odmierzyć w nieznane. Rozglądajcie się uważnie w teraźniejszości, nie ulegajcie wygodzie płynięcia z prądem.
Jeśli w czymś potrafimy pomóc, wiedzcie, tu jesteśmy: nauczyciele z Waszego Liceum.

 Życzmy sobie zdrowia w klimacie i kraju umiarkowanym.

Po przemówieniu i życzeniach, obejrzeliśmy prezentację poświęconą 82 rocznicy II wojny światowej.

Zakończenie roku szkolnego 2020/2021

Za nami zakończenie roku szkolnego 2020/2021. Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w kościele pod wezwaniem św. Józefa Oblubieńca, którą prowadził ks. Mieczysław Koszyk. Następnie wszyscy spotkaliśmy się w budynku szkoły.

Pani dyrektor Izabela Łabuś podziękowała gronu pedagogicznemu i młodzieży za pracę. Nawiązała w przemówieniu do sytuacji, w której przeżyliśmy większą część kończącego się roku szkolnego:

Co może powiedzieć dyrektor, żegnający odchodzącą na wakacje młodzież? Co może pomyśleć? Pyta sam siebie, czy szkoła dała uczniom tyle praktycznej, nowoczesnej wiedzy, ile mogli udźwignąć. Czy wydobyła z dziewcząt i chłopców ukryte w nich talenty? Czy je pomnożyła?

A przecież zdolności w młodym człowieku gdzieś tkwią. Czekają na pobudzenie, na uprawę – jak gdy ogrodnik uprawia ogród. Kontynuując tę znaną metaforę, trzeba by dodać, że czas pandemii dał szerszy oddech ogrodowi, usunął ogrodnika w cień. Może to mieć i dobre skutki. System nauki w klasach jest dobrze znany, ale nie dla każdej uczniowskiej roślinki najszczęśliwszy. Może ktoś z Was rozkwita ciekawiej w nowych warunkach? Bardzo bym tego chciała, skoro warunki owe zostały nam przez los zadane.

Życzę Wam odpoczynku, dla wielu zasłużonego. Kto zaś czuje, że nie zasłużył, niech przemyśli, jak przerwę wakacyjną wykorzystać. Zapewne jesienią wrócimy do klas. Zapewne wrócimy trochę inni, bardziej dojrzali. Może się zdarzyć, że w „starej” szkole potrafimy wspólnie – nauczyciele, uczniowie, rodzice – wykorzystać jakieś dobre doświadczenia z czasu nauki zdalnej. Obyśmy umieli podążać przed siebie, rozumnie i przyjaźnie jeden dla drugiego.

Tego Wam dziś – i sobie – życzę.

W imieniu Rady Rodziców podziękowania i życzenia złożyła Pani Kinga Kulig.

Następnie Pani dyrektor wraz z wychowawcami wręczyła świadectwa z wyróżnieniem i nagrody:

Klasa II P

Julia Radzik
Julia Półtorak
Mateusz Szkrobut
Kacper Tokarczyk
Oliwia Gurbowicz
Gabriela Buliszak
Zuzanna Kulig
Monika Wnęk
Patrycja Łomnicka
Martyna Smoleń
Karolina Gruca
Tomasz Strzelecki

Klasa II G

Tomasz Smyda
Ewelina Zielińska
Daria Prusak
Jan Witassek
Aleksandra Drozd
Weronika Piksa
Katarzyna Lach
Wiktoria Faron
Karol Peregrym
Karolina Gałka
Wiktoria Gruca
Wiktoria Sopata

Dyplomy otrzymali również uczniowie ze szkolnego  Wolontariatu, którzy pracowali pod opieką p. Beaty Prusak:

Wiktoria Gruca
Ewelina Zielińska
Anna Kowalczyk
Karolina Polańska
Katarzyna Lach
Kornelia Hamernik
Weronika Piksa
Wiktoria Sopata
Daria Prusak

oraz Tomasz Smyda, Karol Peregrym i Zuzanna Kulig, którzy zwyciężyli w szkolnych zawodach szachowych pod opieką p. Marka Dymka.

Podziękowania kierujemy także do uczniów klasy IIG, którzy przygotowali akademię. Byli to Karolina Gałka, Wiktoria Widlak, Ewelina Zielińska, Karol Peregrym, Tomasz Smyda, Krzysztof Czech i Łukasz Hajduga pod opieką p. Anny Bursztyńskiej-Ruckiej.

Poczet sztandarowy wystawili uczniowie klasy IIP: Oliwia Budaj, Mateusz Szkrobut i Zuzanna Sało pod opieką p. Piotra Szkrobuta.

Wakacje czas zacząć!

Do zobaczenia we wrześniu!!!

Od Eli do Tomka, a po drodze prawie 400 stypendiów

19 czerwca w willi „Wanda” zostało wręczone ostatnie stypendium z Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny w związku z zakończeniem działalności Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny. Stypendium otrzymał Tomek Smyda, uczeń II klasy Liceum Ogólnokształcącego im. J. Kochanowskiego w Muszynie. Tomek osiąga bardzo dobre i celujące wyniki w nauce ze wszystkich przedmiotów. Jego średnia za ubiegły rok to 5,69. Brał udział w olimpiadach odnosząc sukcesy; jest finalistą Olimpiad o Diamentowy Indeks AGH z Matematyki oraz Informatyki. Dobre rezultaty odnotował w konkursach: Programistycznym Pix Programming Challenge, „Motorola Science Cup”, Konkursie Młodych Muzyków – Instrumentalistów. Aktywność Tomka nie dotyczy jednego przedmiotu, ale prowadzona jest na wielu różnych płaszczyznach, od ścisłych po artystyczne. Chcemy przy tej okazji wspomnieć naszą pierwszą stypendystkę. Była nią w roku 1999 licealistka Ela, dzisiaj mecenas Elżbieta Rablin-Schubert. Ela jest adwokatem, absolwentką prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim; aktualnie jest partnerem w warszawskiej kancelarii NGL Legal. Specjalizuje się w obsłudze finansowania korporacji poprzez kredyty, emisję obligacji i sprzedaż wierzytelności. Doradzała przy finansowaniu przedsięwzięć infrastrukturalnych (budowy lotnisk, stadionów), projektów z zakresu transportu publicznego, inwestycji energetycznych. Wcześniej pracowała w kancelariach Hogan Lovells oraz w CMS Cameron McKenna.
Między Elą a Tomkiem było prawie 400 stypendiów, wsparliśmy wiele wspaniałych karier zawodowych i naukowych. Wszystkim darczyńcom jeszcze raz dziękujemy – to były dobrze wydane pieniądze!

Szkolne zawody szachowe

Po powrocie ze zdalnego nauczania w liceum rozegrano zawody szachowe. Rozgrywki odbywały się w klasach 2G i 2P liceum metodą każdy z każdym. Mistrzowie klas zagrali o tytuł mistrza szkoły. Na zajęciach gościła też pani Dyrektor Izabela Łabuś.

Wyniki:

  1. Smyda Tomasz
  2. Peregrym Karol
  3. Kulig Zuzanna

Mistrzem szkoły został Tomasz Smyda.

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy.

Hetmański czy królewski – szachy na co dzień i od święta

Towarzystwo Przyjaciół Żegiestowa organizowało otwarte mistrzostwa szachowe. Rozgrywki prowadzono w dwóch grupach (ranking poniżej 1400 – osoby w grupie B i powyżej 1400 – osoby w grupie A) systemem szwajcarskim po 7 rund w grupie B i 30 minutach na przeciwnika. Startowały osoby z powiatu nowosądeckiego, a wśród zawodników znalazła się nasza uczennica Zuzanna Kulig z IIP LO.

Zuzia w głównym rankingu zajęła II miejsce i zdobyła IV kategorię.

Serdecznie gratulujemy!

ZAJĘCIA PSYCHOEDUKACYJNE W KLASACH DRUGICH

Aby ułatwić uczniom, po długim okresie nauki zdalnej, powrót do szkoły w trybie stacjonarnym, pedagog szkolny p. Danuta Tomczyk-Kajfasz przeprowadziła zajęcia psychoedukacyjne – „Mam wybór”. Zajęcia te miały na celu ponowną integrację zespołów klasowych, a także budzenie wiary we własne możliwości. Uczniowie wzmacniali poczucie własnej wartości oraz rozwijali umiejętności interpersonalne. Największym zainteresowaniem cieszyła się gra „Mafia”.