Uroczystość zakończenia roku szkolnego klas III i IV Powiatowego Zespołu Szkół w Muszynie

27 kwietnia 2018 roku, po Mszy św. w kościele parafialnym pw. św. Józefa Oblubieńca w Muszynie, celebrowanej przez ks. Macieja Sidora, uczniowie klasy III A i III B Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego wraz z wychowawcami Panią Małgorzatą Zielińską i Panem Zenonem Smydą, klasa IV Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych z wychowawczynią Panią Izabelą Grabiec oraz Panią Dyrektor Izabelą Łabuś, rodzicami, nauczycielami i uczniami klas I, II i III przybyli na halę widowiskowo-sportową na uroczystość zakończenia roku szkolnego.

Każde zakończenie roku szkolnego jest szczególne. Jednak dzisiaj, kiedy byliśmy świadkami odbierania świadectw ukończenia szkoły przez najstarszych uczniów Powiatowego Zespołu Szkół, łzy kręciły się w oku.

Pani Dyrektor w czasie przemówienia podkreśliła ważność zdobywania wiedzy i zawiązywania przyjaźni oraz życzyła wszystkim absolwentom 100% wyników na maturze i wiary w swoje możliwości. Warto zacytować Jej słowa: Czego życzyć Wam, którzy macie postawić pierwsze kroki na tym nieznanym, nowym terytorium? Pomyślałam, że najpierw równowagi między uczuciami a rozsądkiem. Potem: prawa do marzeń. Oby jak najdłużej rodziły się w Was, także u schyłku. Bo schyłek kiedyś nadejdzie, choć dziś wydaje się to prawie niemożliwe. Życzę Wam spotkania dobrych i mądrych autorytetów. Mówią, że dziś autorytetów już nie ma. Nie wierzcie w to. Są, choć może nie spotkacie ich ani od razu, ani na przestrzeni życia wielu. Jeśli zaś spotkacie, nie omińcie ich przez łatwą nieuwagę. (…) Na koniec życzę tego dla siebie, żebyście wracali tu, skąd wychodzicie. Wracali nawet z daleka i nawet niespiesznie. Dobrze jest móc i chcieć powrócić.

Tegorocznych Maturzystów pożegnali również uczniowie klas drugich i trzeciej, którzy wręczyli im tradycyjne upominki: plakietki z hasłami Janek trzyma za Was kciuki i Perfect Chef oraz długopisy.

W imieniu Rady Rodziców Pani Dyrektor i Gronu Pedagogicznemu podziękowała Pani Klaudia Murzyn, która życzyła również wszystkim maturzystom powodzenia na egzaminach dojrzałości i szczęścia  w dorosłym życiu.

The sky’s the limit – Nie ma granicy Waszych możliwości – to zakończenie życzeń dla abiturientów od Pana Ryszarda Kruka, prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny, który przybył na uroczystość wraz z Panią Renatą Trelą. Dzięki temu, uczniowie klasy I A LO mieli możliwość jeszcze raz serdecznie podziękować za wycieczkę do Warszawy, zorganizowaną dzięki Stypendium Klasa z klasą.

Pani Dyrektor oraz Wychowawcy podziękowali za owocną współpracę rodzicom: Pani Klaudii Murzyn, Pani Halinie Peregrym i Pani Agacie Hadale.

Następnie nastąpiła najważniejsza chwila: Pani Dyrektor oraz Wychowawcy wręczyli świadectwa i nagrody.

Tytuł Primus inter pares za najwyższą średnią ocen zdobyła:

Katarzyna Marczyk z III A LO.

Świadectwa z wyróżnieniem otrzymali również:

  • Klaudia Gościńska, Katarzyna Hajduk, Dominika Wilk, Jakub Krynicki, Patryk Murzyn z klasy III A LO,
  • Kinga Gościńska, Zuzanna Baran, Maria Horoszko, Natalia Kiczka, Ewelina Pelaczyk, Kinga Rucka z III B LO.

Podziękowania za pracę na rzecz szkoły za:

  • udział w olimpiadzie polonistycznej, konkursach humanistycznych, recytatorskich, instrumentalnych i historycznych, prowadzenie gazetki szkolnej oraz przygotowanie imprez okolicznościowych otrzymali: Katarzyna Marczyk, Weronika Długosz, Dominika Wilk, Marcelina Skalniak, Katarzyna Hajduk, Monika Czerwińska, Kinga Gościńska, Kinga Rucka, Zuzanna Baran, Katarzyna Bieś, Eliza Pych, Damian Drab, Marcin Dutka, Dawid Maciąg, Gabriel Romuzga,
  • reprezentowanie PZS w zawodach sportowych odebrali: Monika Czerwińska, Weronika Długosz, Katarzyna Hajduk, Katarzyna Marczyk, Zuzanna Baran, Katarzyna Bieś, Kinga Gościńska, Maria Horoszko, Katarzyna Kaczor, Natalia Kiczka, Karolina Peregrym, Ewelina Pelaczyk, Małgorzata Piotrowska, Wiktoria Prusak, Eliza Pych, Kinga Rucka, Magdalena Zalewska, Marcin Dutka, Krzysztof Gołyźniak, Jakub Krynicki, Dawid Maciąg, Patryk Murzyn, Artur Morański, Gabriel Romuzga, Mateusz Fabisiak, Paweł Hadała i Piotr Plata,
  • pracę w Szkolnym Kole Wolontariatu otrzymali: Kinga Gościńska, Weronika Długosz, Klaudia Gościńska, Katarzyna Marczyk, Zuzanna Baran, Małgorzata Piotrowska, Wiktoria Prusak, Kinga Rucka, Sylwia Chruściel, Ewelina Maślanka, Paulina Radzik.

Akademię przygotowali: Weronika Długosz, Katarzyna Marczyk, Dominika Wilk, Zuzanna Peregrym, Natalia Chmielowska, Dorota Lech, Weronika Zielińska, Marcin Dutka, Dawid Maciąg, Mikołaj Zarzycki, Bartłomiej Jurczyński i Krzysztof Michalik pod opieką p. Anny Bursztyńskiej-Ruckiej i p. Marka Dymka.

Wszystkim Maturzystom życzymy

wspaniałych wyników na egzaminie dojrzałości!!!

II miejsce chłopców w Mistrzostwach Powiatu w drużynowych biegach przełajowych

25 kwietnia 2018 r. w Muszynie – „Zapopradzie” odbyły się Mistrzostwa Powiatu Nowosądeckiego w drużynowych biegach przełajowych dziewcząt i chłopców. Nasza szkoła zdobyła  II miejsce w kategorii chłopców.

Szkołę reprezentowali Damian Drab, Jakub Krynicki, Michał Uryga, Arkadiusz Nowak, Anna Krokowska, Dorota Lech, Aleksandra Gościńska, Agata Hojniak .

Opiekunem  była   p. Beata  Prusak .

Wszystkim startującym gratulujemy!!!

 

Z wizytą w Bibliotece w Starym Sączu

 

 

25 kwietnia 2018 roku uczniowie klas I i II Powiatowego Zespołu Szkół w Muszynie wraz z opiekunami zwiedzali Stary Sącz. Pierwsza wzmianka na temat zabytkowego miasta datowana jest na 1257 r., kiedy to książę krakowsko-sandomierski Bolesław Wstydliwy nadał księżniczce węgierskiej Kindze ziemię sądecką obejmującą teren w trójkącie: Biecz – Limanowa – Podoliniec (obecnie Słowacja) jako zastaw za posag wniesiony do Polski. Ducha dawnych czasów czuć na Trakcie św. Kingi, po którym spod Ołtarza Papieskiego wszyscy udali się na Rynek. Celem było zwiedzenie Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki.

Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor Marii Sosin oraz Paniom Bibliotekarkom za życzliwe przyjęcie i ciekawe opowieści na temat historii biblioteki, patrona Wiktora Bazielicha oraz merytoryczne wskazówki dotyczące korzystania z księgozbiorów dzięki różnym systemom (m. in. SOWA, IBUK Libra).

Dzień Dobrych Uczynków

Szkolny Klub Wolontariatu przy PZS w Muszynie włączył się w obchody  Dnia  Dobrych Uczynków  –  GOOD DEEDS DAY, którego celem było  czynienie dobra dla innych ludzi i naszej planety .
Wolontariusze  pod opieką p. Joanny Sowa wzięli udział w kampanii ulicznej – rozdawali  piernikowe serduszka  z pozytywnym przesłaniem i zachęcali przechodniów  do czynienia dobrych uczynków.

Klasa z klasą w Warszawie

Klasa IA z Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego Powiatowego Zespołu Szkół w Muszynie otrzymała stypendium „Klasa z klasą”, które przyznane zostało w ramach współpracy stypendialnej szkoły ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Almanachu Muszyny. Zgodnie z regulaminem konkursu, stypendium w kwocie 3500 złotych wykorzystane zostało na wycieczkę edukacyjną do Warszawy. W ramach bogatego trzydniowego programu pobytu, w trakcie wizyty w nowoczesnej siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, uczestnicy wycieczki zapoznali się z podstawowymi założeniami funkcjonowania rynku kapitałowego w Polsce. Z uczennicami i uczniami w Sali Notowań GPW spotkali się pracownicy Działu Rozwoju Rynku, którzy przybliżyli zasady funkcjonowania giełdy. Przypomniano, że pierwsza giełda papierów wartościowych w Polsce otwarta została w Warszawie 12 maja 1817 roku, czyli 200 lat temu, a obecnie Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie jest największą giełdą regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Kolejnymi punktami pobytu w Warszawie były między innymi wizyty w Muzeum Narodowym, Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego, Pałac Kultury i Nauki, Zamek Królewski oraz Centrum Nauki Kopernik. Miłą atrakcją okazała się nocna wycieczka do Wilanowa. Młodzież muszyńską ugościło w swojej siedzibie renomowane warszawskie VI Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Reytana, którego dyrektorem przed laty był Witold Kaliński.

Regulamin konkursu opracowała i oceny współzawodnictwa dokonała rada pedagogiczna. Uwzględniane były wyniki nauczania, frekwencja, działalność w Szkolnym Klubie Wolontariatu, udział w olimpiadach przedmiotowych i konkursach oraz zawodach sportowych. Zdaniem Rady program przyczynił się do aktywizacji młodzieży, kształtował poczucie współodpowiedzialności, motywował do nauki, rozwijania zainteresowań oraz pracy na rzecz środowiska lokalnego. Wychowawcą nagrodzonej klasy jest Dagmara Góraj-Kałucka, a członkami samorządu klasowego są Hubert Chmielowski, Mikołaj Tontor i Agata Hojniak.

W lipcu ogłoszona zostanie lista stypendiów przyznanych w ramach XX edycji Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny na rok szkolny/akademicki 2018/2019, którym objęto już trzystu uczniów.

SONY DSC

SONY DSC
SONY DSC

Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę

Tegoroczni maturzyści przy pomniku Jana Pawła II na Jasnej Górze! 5 kwietnia dołączyliśmy do licznego grona młodych ludzi, którzy przybywają do tego wyjątkowego miejsca z całej Polski! Skoro nasz wielki Rodak mówił, że tutaj serce Matki tętni wszystkim tonami dziejów, to w tej wyjątkowej symfonii ufnych błagań i próśb nie mogło zabraknąć przecież modlitwy maturzystów zanoszonej niemalże w przededniu egzaminów!

Wyróżnienie dla Katarzyny Marczyk na 63 Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim

10 kwietnia 2018 roku w MCK Sokół w Nowym Sączu odbyły się eliminacje rejonowe 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, w którym brali udział uczestnicy eliminacji powiatowych, przeprowadzonych w pięciu miejscowościach: Gorlicach, Limanowej, Nowym Sączu, Nowym Targu oraz Starym Sączu.

Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Muszynie reprezentowały Katarzyna Marczyk z klasy III A w Turnieju recytatorskim i Patrycja Śliwińska z I A w Turnieju poezji śpiewanej przygotowane przez p. Annę Bursztyńską-Rucką.

Komisja Artystyczna w składzie: Jan Korwin Kochanowski – aktor, reżyser i scenarzysta, dyrektor artystyczny Szkoły Aktorskiej SPOT w Krakowie, Grzegorz Juras – aktor, pedagog, wykładowca w Szkole Wokalno-Aktorskiej i Szkoły Muzycznej im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie i Aleksander Smaga – główny specjalista ds. muzyki w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu nagrodziła WYRÓŻNIENIEM Katarzynę Marczyk.

Serdecznie gratulujemy!!!

O wydarzeniu czytaj na:

http://www.mcksokol.pl/324,16862,63__Ogolnopolski_Konkurs_Recytatorski.htm

„Deutsch in der Hauptrolle- niemiecki w roli głównej”

Dnia 27 marca 2018 roku odbyło się uroczyste rozwiązanie konkursu „Deutsch in der Hauptrolle- niemiecki w roli głównej” organizowanego przez II LO w Nowym Sączu. Celem konkursu było promowanie Nowego Sącza oraz motywacja uczniów do nauki języka niemieckiego.
Nasi uczniowie: Paulina Cisowska, Patrycja Śliwińska oraz Mateusz Fabisiak pod opieką pani Izabeli Sowa otrzymali wyróżnienie za zdjęcia w  przygotowanej przez siebie prezentacji pt. ” Wir empfehlen in Nowy Sacz- polecamy w Nowym Sączu”.
Zdjęcia i relacja z uroczystości znajduje się pod linkiem.

http://miastons.pl/nowy-sacz/rozstrzygniecie-konkursu-deutsch-in-hauptrolle-zdjecia/

 

Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Anglojęzycznej

22 marca 2018 roku w Nowym Sączu odbyła się III edycja Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Anglojęzycznej organizowanego przez Instytut Języków Obcych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu.

Naszą szkołę reprezentowały: Dorota Lech z IIA LO, Weronika Zielińska z IIA LO oraz Katarzyna Marczyk z III A LO, przygotowane przez panią Anetę Peregrym. Dziewczęta zmierzyły się z trudnym repertuarem i dlatego zasługują na wyrazy uznania.

Gratulujemy!