Zakończenie roku szkolnego 2020/2021

Za nami zakończenie roku szkolnego 2020/2021. Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w kościele pod wezwaniem św. Józefa Oblubieńca, którą prowadził ks. Mieczysław Koszyk. Następnie wszyscy spotkaliśmy się w budynku szkoły.

Pani dyrektor Izabela Łabuś podziękowała gronu pedagogicznemu i młodzieży za pracę. Nawiązała w przemówieniu do sytuacji, w której przeżyliśmy większą część kończącego się roku szkolnego:

Co może powiedzieć dyrektor, żegnający odchodzącą na wakacje młodzież? Co może pomyśleć? Pyta sam siebie, czy szkoła dała uczniom tyle praktycznej, nowoczesnej wiedzy, ile mogli udźwignąć. Czy wydobyła z dziewcząt i chłopców ukryte w nich talenty? Czy je pomnożyła?

A przecież zdolności w młodym człowieku gdzieś tkwią. Czekają na pobudzenie, na uprawę – jak gdy ogrodnik uprawia ogród. Kontynuując tę znaną metaforę, trzeba by dodać, że czas pandemii dał szerszy oddech ogrodowi, usunął ogrodnika w cień. Może to mieć i dobre skutki. System nauki w klasach jest dobrze znany, ale nie dla każdej uczniowskiej roślinki najszczęśliwszy. Może ktoś z Was rozkwita ciekawiej w nowych warunkach? Bardzo bym tego chciała, skoro warunki owe zostały nam przez los zadane.

Życzę Wam odpoczynku, dla wielu zasłużonego. Kto zaś czuje, że nie zasłużył, niech przemyśli, jak przerwę wakacyjną wykorzystać. Zapewne jesienią wrócimy do klas. Zapewne wrócimy trochę inni, bardziej dojrzali. Może się zdarzyć, że w „starej” szkole potrafimy wspólnie – nauczyciele, uczniowie, rodzice – wykorzystać jakieś dobre doświadczenia z czasu nauki zdalnej. Obyśmy umieli podążać przed siebie, rozumnie i przyjaźnie jeden dla drugiego.

Tego Wam dziś – i sobie – życzę.

W imieniu Rady Rodziców podziękowania i życzenia złożyła Pani Kinga Kulig.

Następnie Pani dyrektor wraz z wychowawcami wręczyła świadectwa z wyróżnieniem i nagrody:

Klasa II P

Julia Radzik
Julia Półtorak
Mateusz Szkrobut
Kacper Tokarczyk
Oliwia Gurbowicz
Gabriela Buliszak
Zuzanna Kulig
Monika Wnęk
Patrycja Łomnicka
Martyna Smoleń
Karolina Gruca
Tomasz Strzelecki

Klasa II G

Tomasz Smyda
Ewelina Zielińska
Daria Prusak
Jan Witassek
Aleksandra Drozd
Weronika Piksa
Katarzyna Lach
Wiktoria Faron
Karol Peregrym
Karolina Gałka
Wiktoria Gruca
Wiktoria Sopata

Dyplomy otrzymali również uczniowie ze szkolnego  Wolontariatu, którzy pracowali pod opieką p. Beaty Prusak:

Wiktoria Gruca
Ewelina Zielińska
Anna Kowalczyk
Karolina Polańska
Katarzyna Lach
Kornelia Hamernik
Weronika Piksa
Wiktoria Sopata
Daria Prusak

oraz Tomasz Smyda, Karol Peregrym i Zuzanna Kulig, którzy zwyciężyli w szkolnych zawodach szachowych pod opieką p. Marka Dymka.

Podziękowania kierujemy także do uczniów klasy IIG, którzy przygotowali akademię. Byli to Karolina Gałka, Wiktoria Widlak, Ewelina Zielińska, Karol Peregrym, Tomasz Smyda, Krzysztof Czech i Łukasz Hajduga pod opieką p. Anny Bursztyńskiej-Ruckiej.

Poczet sztandarowy wystawili uczniowie klasy IIP: Oliwia Budaj, Mateusz Szkrobut i Zuzanna Sało pod opieką p. Piotra Szkrobuta.

Wakacje czas zacząć!

Do zobaczenia we wrześniu!!!

Od Eli do Tomka, a po drodze prawie 400 stypendiów

19 czerwca w willi „Wanda” zostało wręczone ostatnie stypendium z Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny w związku z zakończeniem działalności Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny. Stypendium otrzymał Tomek Smyda, uczeń II klasy Liceum Ogólnokształcącego im. J. Kochanowskiego w Muszynie. Tomek osiąga bardzo dobre i celujące wyniki w nauce ze wszystkich przedmiotów. Jego średnia za ubiegły rok to 5,69. Brał udział w olimpiadach odnosząc sukcesy; jest finalistą Olimpiad o Diamentowy Indeks AGH z Matematyki oraz Informatyki. Dobre rezultaty odnotował w konkursach: Programistycznym Pix Programming Challenge, „Motorola Science Cup”, Konkursie Młodych Muzyków – Instrumentalistów. Aktywność Tomka nie dotyczy jednego przedmiotu, ale prowadzona jest na wielu różnych płaszczyznach, od ścisłych po artystyczne. Chcemy przy tej okazji wspomnieć naszą pierwszą stypendystkę. Była nią w roku 1999 licealistka Ela, dzisiaj mecenas Elżbieta Rablin-Schubert. Ela jest adwokatem, absolwentką prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim; aktualnie jest partnerem w warszawskiej kancelarii NGL Legal. Specjalizuje się w obsłudze finansowania korporacji poprzez kredyty, emisję obligacji i sprzedaż wierzytelności. Doradzała przy finansowaniu przedsięwzięć infrastrukturalnych (budowy lotnisk, stadionów), projektów z zakresu transportu publicznego, inwestycji energetycznych. Wcześniej pracowała w kancelariach Hogan Lovells oraz w CMS Cameron McKenna.
Między Elą a Tomkiem było prawie 400 stypendiów, wsparliśmy wiele wspaniałych karier zawodowych i naukowych. Wszystkim darczyńcom jeszcze raz dziękujemy – to były dobrze wydane pieniądze!

Szkolne zawody szachowe

Po powrocie ze zdalnego nauczania w liceum rozegrano zawody szachowe. Rozgrywki odbywały się w klasach 2G i 2P liceum metodą każdy z każdym. Mistrzowie klas zagrali o tytuł mistrza szkoły. Na zajęciach gościła też pani Dyrektor Izabela Łabuś.

Wyniki:

  1. Smyda Tomasz
  2. Peregrym Karol
  3. Kulig Zuzanna

Mistrzem szkoły został Tomasz Smyda.

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy.

Hetmański czy królewski – szachy na co dzień i od święta

Towarzystwo Przyjaciół Żegiestowa organizowało otwarte mistrzostwa szachowe. Rozgrywki prowadzono w dwóch grupach (ranking poniżej 1400 – osoby w grupie B i powyżej 1400 – osoby w grupie A) systemem szwajcarskim po 7 rund w grupie B i 30 minutach na przeciwnika. Startowały osoby z powiatu nowosądeckiego, a wśród zawodników znalazła się nasza uczennica Zuzanna Kulig z IIP LO.

Zuzia w głównym rankingu zajęła II miejsce i zdobyła IV kategorię.

Serdecznie gratulujemy!

ZAJĘCIA PSYCHOEDUKACYJNE W KLASACH DRUGICH

Aby ułatwić uczniom, po długim okresie nauki zdalnej, powrót do szkoły w trybie stacjonarnym, pedagog szkolny p. Danuta Tomczyk-Kajfasz przeprowadziła zajęcia psychoedukacyjne – „Mam wybór”. Zajęcia te miały na celu ponowną integrację zespołów klasowych, a także budzenie wiary we własne możliwości. Uczniowie wzmacniali poczucie własnej wartości oraz rozwijali umiejętności interpersonalne. Największym zainteresowaniem cieszyła się gra „Mafia”.

Trwają dni otwarte szkoły

Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Muszynie zaprasza uczniów klas ósmych oraz rodziców do zwiedzania szkoły i zapoznania się z ofertą edukacyjną na rok szkolny 2021/2022.

Ósmoklasisto i Szanowny Rodzicu, prowadzimy rekrutację i serdecznie zapraszamy do Liceum w Muszynie.

Szkołę:

  • można zobaczyć od wewnątrz – świetnie wyposażone pracownie, przestronne korytarze, kąciki relaksacyjne, hale sportowe,
  • można porozmawiać z nauczycielami – zawsze pomocni, kompetentni, życzliwi i gotowi napełnić Wasze głowy wiedzą niezbędną do zdania egzaminów oraz dobrym słowem, gdy przytrafi się trudniejszy dzień,
  • można przyjrzeć się lekcjom – prowadzonym z temperamentem, ciekawie i skutecznie,
  • można porozmawiać z uczniami – którzy uczą się, rozwijają swoje talenty i pasje oraz bezinteresownie pomagają innym,
  • można, ale to dla odważnych, rozegrać partię szachów z Panią Dyrektor.

Zapraszamy do nas wszystkich, którzy stoją przed wyborem szkoły ponadpodstawowej. Przyjdź, zobacz, wybierz i zaloguj się do LO w Muszynie!

Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nas w tym tygodniu, szczególnie uczniom klas ósmych z Muszyny i ich Wychowawcom.

Uroczystość zakończenia roku szkolnego klas maturalnych PZS w Muszynie

30 kwietnia 2021 roku świadectwa ukończenia szkoły odebrali uczniowie klasy IIIA Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego i klasy IV Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych.

Pani Dyrektor Izabela Łabuś podziękowała wychowawcom: Pani Angelice Stoińskiej i Pani Anecie Peregrym oraz gronu pedagogicznemu za pracę z maturzystami. Żegnając abiturientów, sparafrazowała słowa św. Augustyna na temat miłości: Jeśli kochasz, to rozum rozkwita i wtedy rób, co chcesz, nie to, co dyktują Ci inni. Bądź mądry i odważnie wchodź w dorosłe życie. Swe słowa skierowała również do rodziców:

Szanowni, Drodzy Rodzice,

gdy oddawaliście swoje dzieci do liceum i technikum, świat wyglądał zupełnie inaczej niż dzisiaj. Wydawał się stabilny. Ostatni rok boleśnie uczył nas pokory i ta nauka nie dobiegła jeszcze końca.
Wasze dzieci, a nasi absolwenci, wkraczają w ten nieoczekiwany świat we własnym imieniu. Czy wyposażyliśmy ich wspólnie – Wy i my, nauczyciele – w sprawdzone metody, prowadzące do szczęśliwego lub przynajmniej pogodnego życia? Dziś mniej niż zwykle jesteśmy o tym przekonani.
Tym bardziej potrzebujemy wszyscy gestu wspólnoty, ot, choćby takiego, jak pożegnanie nas przez maturzystów przed paroma dniami. To był piękny gest – a czuliśmy, że za nim stoją też i Wasze dobre myśli.
Chcę w imieniu własnym i całej wspólnoty pracowników Szkoły zawrzeć w słowach pożegnania podobny gest, skierowany ku Wam. Chcę liczyć wraz z Wami na powrót nas wszystkich do społecznej równowagi. Ufam, że spotykając się na ulicach Muszyny będziemy wymieniać uśmiech rozpoznania i nadziei.
Mówili nam, że to właśnie trudności hartują Polaków. Czas byłoby tego dowieść.
Serdecznie Was pozdrawiam,

Izabela Łabuś dyrektor szkoły

 

Tytuł Primus Inter Pares otrzymała Emilia Janusz z klasy IIIA LO.

Uczniowie z najwyższą średnią ocen oraz wzorową i bardzo dobrą oceną zachowania:

  • Klasa IIIA:

Emilia Janusz
Karolina Hans
Gabriel Przyborowski
Anna Błoniarczyk
Szymon Romańczyk
Klaudia Furkawy
Natalia Smyła
Julia Stoińska

  • Klasa IVT:

Joanna Piotrowska
Barbara Marczyk

Uczniowie wyróżnieni za pracę w Wolontariacie:

Julia Stoińska
Emilia Janusz
Gabriela Mikusz
Klaudia Furkawy
Joanna Piotrowska
Barbara Marczyk
Weronika Myjak
Karolina Hans

Uczniowie wyróżnieni za reprezentowanie Szkoły w zawodach sportowych:

Julia Stoińska
Emilia Janusz
Wiktoria Mitro
Gabriela Mikusz
Klaudia Furkawy
Natalia Smyła
Joanna Piotrowska
Barbara Marczyk
Gabriel Przyborowski
Jakub Prusak
Jakub Stróżyk
Michał Gajowski
Michał Nowak
Hubert Piksa
Jakub Radzik
Szymon Zając
Mirosław Jasiński
Dawid Kantor

W imieniu klas II maturzystów pożegnała Wiktoria Widlak, przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego. Uczennice klasy II wręczyły starszym koleżankom i kolegom tradycyjne pamiątki – medaliony z Janem Kochanowskim i Perfect Chef.

Drodzy Absolwenci Liceum i Technikum, życzymy Wam najwyższych wyników na egzaminach oraz szczęścia i powodzenia w dorosłym życiu!

Z poezją piękniej – Zielono mam w głowie

Wiosna to wdzięczny temat tekstów literackich. W tym roku nas nie rozpieszcza i zwleka z nadejściem. Aby rozgonić smutki, uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Muszynie postanowiły poszukać jej w… poezji. Skorzystały z zaproszenia Muzeum Regionalnego Państwa Muszyńskiego działającego przy MGOK w Muszynie i przygotowały wraz ze swą polonistką spotkanie w ramach cyklu Z poezją piękniej. Kolejne wydarzenie, w którym bierzemy udział od kilkunastu lat, odbyło się tym razem bez publiczności i z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Na tle pięknej wystawy prac malarskich dziewczęta recytowały wiersze o tematyce wiosennej, autorstwa między innymi: Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Leopolda Staffa i Adama Ziemianina. Mottem przewodnim były słowa wiersza Kazimierza Wierzyńskiego:

Zie­lo­no mam w gło­wie i fioł­ki w niej kwit­ną
na klom­bach mych my­śli sa­dzo­ne za mło­du
Pod słoń­cem co dało mi du­szę błę­kit­ną
i któ­re mi świe­ci bez trosk i za­cho­du.

Roz­da­ję wo­koło mój uśmiech, bu­kie­ty
roz­da­ję wo­ko­ło i je­stem ra­do­sną
wi­chu­rą za­chwy­tu i szczę­ścia po­ety
co za­miast czło­wie­kiem po­wi­nien być wio­sną!

Przed wirtualną publicznością wystąpiły przygotowane przez polonistkę Annę Bursztyńską-Rucką: Gabriela Buliszak, Aleksandra Drozd, Wiktoria Gruca, Wiktoria Sopata, Kornelia Hamernik i Ewelina Zielińska, która swym śpiewem i grą na gitarze uskrzydliła nas wszystkich.

Miło nam powiedzieć, że Ewelina Zielińska w tym roku szkolnym wyśpiewała III miejsce w ramach XXVI Starosądeckiego Konkursu Młodych Wokalistów pod patronatem Starosty Nowosądeckiego Marka Kwiatkowskiego (http://www.pmdkstarysacz.pl/edc_media/Lite/Item-0435/TinyFiles/Protokol-z-posiedzenia-jury-2.pdf).

Z poezją piękniej to cykliczne spotkania organizowane w ramach współpracy z Muzeum, dzięki którym młodzież naszego Liceum ma możliwość prezentować swą artystyczną wrażliwość i spotykać się z ludźmi kultury.

Cieszymy się, że mimo sytuacji, w której się znajdujemy, udało się przygotować spotkanie.

Serdecznie dziękujemy za umożliwienie nagrania Panom Jackowi Trawka, Mateuszowi Obidowskiemu i Maciejowi Zwierz z MuszynaTV.

Katarzyna Lach nagrodzona przez Starostę

Katarzyna Lach zajęła I miejsce w XV Powiatowym Konkursie Plastycznym pn. „Moje najpiękniejsze wspomnienie” pod patronatem Starosty Nowosądeckiego Marka Kwiatkowskiego. Spośród 543 prac nadesłanych w różnych kategoriach wiekowych, praca Kasi została doceniona przez jury I miejscem.

Nagrodzona praca Katarzyny Lach, uczennicy klasy IIG Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Muszynie

Protokół na:

http://www.pmdkstarysacz.pl/edc_media/Lite/Item-0441/TinyFiles/Protokol-plastyczny-2.pdf

W konkursie brały udział Katarzyna Lach i Wiktoria Gruca z klasy IIG, którym serdecznie gratulujemy!!!

Koordynator: Anna Bursztyńska-Rucka