Narodowe Święto Niepodległości 2022

Dzisiaj, 10 listopada 2022 roku, odbyła się akademia z okazji 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W kameralnym gronie uczniowie klasy IVP wraz z panią dyrektor Izabelą Łabuś oraz nauczycielami obejrzeli przygotowaną przez Mateusza Szkrobuta i Kacpra Tokarczyka prezentację. Dzięki niej przypomnieliśmy sobie, jak trudna była droga Polski do odzyskania niepodległości. Jak co roku włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji MEiN „Szkoła do hymnu” 2022.

Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym ustawą z kwietnia 1937 roku. Po I wojnie był obchodzony tylko dwa razy: 1937 i 1938 roku. W latach II wojny światowej obchody rocznicowe były surowo zabronione, tak jak i inne przejawy polskości. W czasach komunizmu organizowane manifestacje patriotyczne na rzecz odzyskania niepodległości, były brutalnie tłumione przez władze komunistyczne. Dzień 11 listopada jest bardzo ważny dla historii naszego kraju, ponieważ po 123 latach niewoli Polska odzyskała suwerenność i mogła jako niezależne państwo samodzielnie decydować o losach swoich obywateli.